12 maja w Ełku będziemy obchodzić Diecezjialne Spotkanie ruchów i stowarzyszeń katolickich. W tym dniu nasza wspólnota Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. bedzie uczestniczyc we wszy św. dziękczynnej za kościól lokalny naszej diecezji Msza św. na Placu Jana Pawła II rozpocznie się o g. 15.00. Nadzwyczajni Szafarze spotykają sie o g. 14.00 w katedrze ełckiej (przywozimy ze soba alby). Z katedry wyruszy procesja z figura M.B. Fatimskiej na plac celebry, w której bierzemy czynny udział w strojach liturgicznych w albach.

Liczymy na wasza obecność i serdecznie zapraszamy wszystkich pełniacych funkcje Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. diecezji ełckiej

O Nas
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 07 października 2010 09:10

Kodeks Prawa Kanonicznego o nadzwyczajnych szafarzach Komunii świętej

Kan. 910 § 2. Szafarzem nadzwyczajnym Komunii świętej jest akolita oraz wierny, wyznaczony zgodnie z kan. 230, § 3.

Kan. 230 § 3. Tam, gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy, także świeccy, chociażby nie byli lektorami lub akolitami, mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie, mianowicie: posługę słowa, przewodniczyć modlitwom liturgicznym, udzielać chrztu a także rozdzielać Komunię świętą, zgodnie z przepisami prawa.

 

Główne zadanie szafarzy polega na regularnym zanoszeniu Najświętszego Sakramentu chorym. Dzięki istnieniu szafarzy, pobożni wierni, którzy ze względu na chorobę lub podeszły wiek nie mogą chodzić do kościoła, mają możliwość przyjmowania Komunii świętej w każdą niedzielę. Podczas posługi w kościele i w trakcie liturgii plenerowych szafarz ubrany jest w albę i w takim stroju udziela Komunii. Zanosząc Komunię do domu osoby starszej, chorej lub do szpitala, ubrany jest w odświętny strój świecki.

 

 

Poprawiony: czwartek, 02 grudnia 2010 08:24
 
Design by marax1     |     Copyright 2018 © Joomla