W dniu 9.10.2011 r. miała miejsce kolejna pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Spotkanie rozpoczęło się w Katedrze Ełckiej, gdzie zebranych szafarzy w imieniu Ks. Marka Janowskiego przywitał Ks. Marcin Oleksy. Po krótkiej konferencji wygłoszonej przez Ks. Marcina na temat Eucharystii, wszyscy szafarze udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku, gdzie pod przewodnictwem Ks. Bpa Jerzego Mazura została odprawiona Msza św., na której zostało ustanowionych 18 nowych szafarzy. Po Mszy św. miał miejsce koncert stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia, a po nim wszyscy szafarze ucałowali relikwie bł. Jana Pawła II. Na zakończenie miało miejsce spotkanie z Ks. Markiem opiekunem szafarzy Diecezji Ełckiej. Wszystko to miało miejsce w kolejnym XI Dniu Papieskim, który w tym roku był obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy".

O Nas
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 07 października 2010 09:10

Kodeks Prawa Kanonicznego o nadzwyczajnych szafarzach Komunii świętej

Kan. 910 § 2. Szafarzem nadzwyczajnym Komunii świętej jest akolita oraz wierny, wyznaczony zgodnie z kan. 230, § 3.

Kan. 230 § 3. Tam, gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy, także świeccy, chociażby nie byli lektorami lub akolitami, mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie, mianowicie: posługę słowa, przewodniczyć modlitwom liturgicznym, udzielać chrztu a także rozdzielać Komunię świętą, zgodnie z przepisami prawa.

 

Główne zadanie szafarzy polega na regularnym zanoszeniu Najświętszego Sakramentu chorym. Dzięki istnieniu szafarzy, pobożni wierni, którzy ze względu na chorobę lub podeszły wiek nie mogą chodzić do kościoła, mają możliwość przyjmowania Komunii świętej w każdą niedzielę. Podczas posługi w kościele i w trakcie liturgii plenerowych szafarz ubrany jest w albę i w takim stroju udziela Komunii. Zanosząc Komunię do domu osoby starszej, chorej lub do szpitala, ubrany jest w odświętny strój świecki.

 

 

Poprawiony: czwartek, 02 grudnia 2010 08:24
 
Design by marax1
Copyright 2010 © Joomla